BLOG

Jak urządzić ponadczasowe wnętrze?

Trendy wnętrzarskie zmieniają się niezwykle szybko. Barek wsparty na rurce, boazeria czy stolik z palet to elementy wystroju, które dzisiaj zobaczymy rzadko lub praktycznie wcale. Jak zaprojektować mieszkanie, by przetrwało próbę czasu? A jednocześnie, by było nasze? Oto kilka moich wskazówek.

 

 

Kolory, które pasują do każdej przestrzeni.

 

Liście zawsze są zielone, niebo nocą granatowe, a ziemia zawsze pasuje do palety brązu. Nic zatem dziwnego, że te barwy to idealny przepis na ponadczasowe kolory ścian. Na aktualności nie tracą również: beż, czerń i szarość. Warto mieć jednak na uwadze, że powinny być to odcienie neutralne. Wnętrza ponadczasowe to w większości przestrzenie spójne. Nie chcemy, aby jakikolwiek element za bardzo grał pierwsze skrzypce. Wybrałam przykładowe kolory z palet Dulux i Dekoral:

 

  • Brąz i beż: niebywale śmietankowy, gorący piasek czy kwiat bawełny,
  • Zieleń: zieleń mchu, zielony soczysty lub tropikalna zieleń,
  • Granat: głębia oceanu, blue jeans a także atramentowy fular,
  • Szarość: słodka sól, szara chmurka albo kropla szarości,
  • Czerń: czarna magia, noc polarna i czarna perła. 

 

Jakie meble wybrać do mieszkania?

 

Neutralność dotyczy również mebli i dekoracji. Nie chodzi o to, by wybierać wyposażenie bez charakteru, a raczej wtapiające się we wnętrze i unikające ekstrawagancji. Urok mebli, które większość z nas określiłaby jako dziwne, przemija szybko i zastąpienie ich zwykle kończy się generalnym remontem – a to, w przestrzeniach ponadczasowych nie powinno mieć miejsca.

Warto również stawiać na jakość. Jeśli nie stać nas na wyposażenie całego mieszkania od razu – nic nie szkodzi. Poczekajmy i zainwestujmy w nie więcej pieniędzy. Meble powinny służyć nam przez lata, nie tracąc na funkcjonalności. Tanie zamienniki i rozwiązania “na szybko” nie służą ponadczasowości naszej przestrzeni. A jeśli uda nam się stworzyć takie mieszkanie — to ze względu na jakość nie będziemy musieli martwić się o ich wymianę przez długi czas. 


 

Jak zaplanować pokój?

 

Istotne jest zaplanowanie przestrzeni już na wczesnym etapie projektowania. Gniazdka powinny być jak najbliżej lamp, by uniknąć ciągnących się przy podłodze kabli. Umieszczenie stołu będzie decydować o położeniu światła do jadalni.

Często salon to nie tylko przestrzeń wypoczynkowa. Może stanowić również część jadalną, a dla niektórych nawet biurową. W spójnym przystosowaniu jednego pokoju do kilku funkcji pomoże nam projekt. Zaplanowana przestrzeń oznacza również zadbanie o miejsce do przechowania środków czyszczących, sprzętu AGD i innych przedmiotów, które mogą zagracać naszą powierzchnię użytkową. Pomocne mogą być w tym komody i szafy. Szczegółowy plan sprzyja spójności naszej przestrzeni, która w głównej mierze decyduje o niekończącej się aktualności mieszkania.

 

Jak łatwo zmienić wystrój w mieszkaniu?

 

Ponadczasowość w żadnym wypadku nie oznacza, że nie będziemy mogli zmieniać wystroju.  Wręcz przeciwnie! Zasada Pareto zakłada, że w wielu przypadkach 20% nakładów pracy i wysiłku odpowiada za 80% rezultatów. Czyli, niewielki nakład pracy może mieć duży efekt nawet na wystrój. Ta zasada opisuje ponadczasowe mieszkania. Aby wprowadzić do naszej przestrzeni klimat świąteczny, często wystarczy zmienić poduszki na świąteczną kratę. Dekoracje walentynkowe, wielkanocne czy halloweenowe z pewnością będą pasowały do neutralnych kolorów. I w żaden nie powinny zaburzać spójności naszych czterech ścian. 

 

Mam nadzieję, że te wskazówki wskażą wam drogę do ponadczasowego mieszkania. Trzeba jednak pamiętać, że ta przestrzeń ma być przede wszystkim – wasza. I nie warto tworzyć wystroju na przekór temu, co nam się podoba.